• Εργαστήρια

Εκδόσεις

Οι χαραμάδες γίνονται ηλιαχτίδες, οι ρωγμές ελπίδα, ο πόνος βάλσαμο, το σκοτάδι φως!

Το φθινόπωρο του 2021, στα χρώματα γης και ουρανού, θάλασσας και αέρα, ξεκινήσαμε ένα ταξίδι μέσα από τη μαγεία του αγνώστου. Ένα ταξίδι κατάθεσης ψυχής, συναισθημάτων και ανακάλυψης του κόσμου μέσα μας και γύρω μας. Τον κόσμο αυτό τον αγαπήσαμε και παράλληλα συνομιλώντας με αυτόν, δομήσαμε μια στάση ζωής απέναντί του.

Οι εμπειρίες ως οι αποσκευές μας, ολοένα και πλήθαιναν. Το φθινόπωρο αγκάλιασε τον χειμώνα, ο χειμώνας φιλοξένησε την άνοιξη, η άνοιξη χαμογέλασε στο καλοκαίρι, και όλες μαζί οι εποχές, γίνανε φως και ζωή.

Τα παιδιά, ως οι βασικοί ταξιδιώτες, βιώνοντας τα τραγικά και ανάλγητα, τα άτεγκτα και στυγνά της εποχής μας, απέδειξαν μέσα από το μεγαλείο της ψυχής τους πως έχουν τη δύναμη να γεμίζουν τις χαραμάδες του κόσμου τους με τα δικά τους όνειρα, τα γνήσια και ανέπαφα από τον κόσμο τον ενηλίκων.

Τα όνειρα αυτά, οφείλουμε ως εκπαιδευτικοί να προστατεύσουμε και να ενισχύσουμε με κάθε τρόπο. Και όσα όνειρα δεν δίνουν χώρο σε εμάς για να χωρέσουμε, δίνουμε εμείς χώρο, να χωρέσουνε αυτά στον κόσμο τον δικό μας.

Μια χαραμάδα στο κλειστό παράθυρο να γίνει δύναμη ζωής - Α' Τόμος Βιωματικών Ποιητικών Εργαστηρίων

Ο Α' Τόμος συνιστά τις δημιουργίες των Βιωματικών Ποιητικών Εργαστηρίων που παράχθηκαν κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022 σε δεκαέξι Γυμνάσια, Λύκεια και ΤΕΣΕΚ παγκύπρια.

Η πρώτη έκδοση περιλαμβάνει τις δημιουργίες διακοσίων περίπου μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν σε αυτά. Ποιήματα στην ελληνική γλώσσα, ποιήματα μεταφρασμένα σε άλλες γλώσσες, δημοσιογραφικός λόγος, εικαστικές δημιουργίες και προσωπικές εμπειρίες κοσμούν τον Α' Τόμο.